تفریح چیست؟

  • ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
  • دیدگاه

تفریح شامل آن دسته از فعالیت‌هایی می‌شود که افراد در اوقات فراغت خود انجام ‌می‌دهند. اما لزوما تفریح در همان اوقات فراغت نیست. بسیاری از افراد اوقات فراغت دارند اما نمی‌دانند از آن چگونه استفاده کنند و آن را تفریح تلقی نمی‌کنند. به هرحال برای داشتن تفریح داشتن وقت آزاد ضروری است.


تعریف درست تفریح چیست؟
برای تفریح معانی متعددی ذکر شده است. اما به طور کلی بیان زیر را ‌می‌توان تعریف تفریح به حساب آورد. تفریح در واقع شامل آن دسته از فعالیت‌ها می‌شود که افراد آن‌ها را برای خودشان، برای شوخی، سرگرمی، برای بهبود خود یا برای اهدافی که خودشان تعیین ‌می‌کرده‌اند انتخاب ‌می‌کنند. نه به خاطر سود و منفعت‌ها و یا اهدافی که جامعه برای ایشان تعیین ‌می‌نماید.

چرا نمی‌توانیم تفریح درستی داشته باشیم؟
هرچند تحقیقات حکایت از وجود ساعات بیکاری و وقت آزاد برای همه اقشار جامعه اعم از زنان خانه‌دار و شاغل گرفته تا دانش‌آموزان و محصلان دارند، لیکن اکثریت افراد تفریح خاصی ندارند. لذا این وقت‌های آزاد به نوعی بر گرفتگی خلق، احساس ملالت، بی حوصلگی و تنش‌های ناشی از بیکاری ‌می‌انجامد.
این در حالی است که اگر خانواده و افراد برنامه‌ریزی صحیحی برای زمان آزاد خود داشته باشند و برای تفریحات سالم و پویا در برنامه زندگی خود جایی باز کنند، به نوعی به سلامت و بهداشت جسم و روان خود و همچنین افزایش میزان شادی و عاطفه مثبت در خویش کمک نموده‌اند.

تفریح خانوادگی
ورزش و تحرک جسمانی، شرکت در گروه‌های اجتماعی، تلویزیون، شرکت در فعالیت‌های مختلف، مسافرت و گردشگری همگی از انواع تفریحاتی ‌می‌باشند که ‌می‌توانند تاثیر به سزایی در بهبود کیفیت زندگی ما داشته باشند.
حتماً لازم نیست راه حلی که برای تفریح به ذهنتان ‌می‌رسد، همان بازی‌های رایج باشد. می‌توانید تفریح خاص گروه خودتان را داشته باشید. مثلاً اینکه یکی از بچه‌ها را شخصیت یک داستان قرار دهید و هر کسی یک جمله از داستان را بگوید و نفر بعد ادامه دهد. گاهی همین داستان آن قدر خنده‌دار می‌شود و از ذهنتان انرژی مثبت می‌گیرد، که دلتان می‌خواهد هر بار که دور هم جمع شدید تکرار کنید.

تقسیم‌بندی تفریح
جامعه‌شناسان، اوقات فراغت را به دو دسته اصلی تفریح فعالانه و منفعلانه تقسیم می‌کنند. این تقسیم‌بندی را می‌توان در مورد تفریح‌ها هم به کار برد. در تفریح فعال برای خوش گذراندن انرژی جسمی یا انرژی روانی صرف می‌کنیم. بعضی وقت‌ها برای تفریحمان انرژی ذهنی می‌گذاریم. مثلاً وقتی کتاب می‌خوانیم یا نقاشی می‌کشیم. به هر حال تفریح‌های فعال همیشه با هیجان همراه هستند.
برخلاف تفریح فعال، در تفریح منفعل انرژی جسمی یا ذهنی زیادی صرف نمی‌کنیم. واضح‌ترین نمونه تفریح منفعل، تماشای تلویزیون است. البته به هر حال موقع تماشای تلویزیون فعالیت ذهنی ‌می‌کنیم، اما هر چه برنامه‌ای که تماشا می‌کنیم عامه پسندتر باشد، کمتر ذهن ما را درگیر می‌کند. در تفریح منفعلانه بیشتر از اینکه مختار باشیم، تسلیم هستیم. ترکیبی از تفریح فعال و منفعل، بگونه‌ای که تفریح فعالانه از تفریح منفعلانه بیشتر باشد، سالمترین الگوی پیشنهادی برای تفریح است.

منبع: نبض ما

دیدگاه های نوشته (1)

  • برج العرب

    تو ایران که تفریح خلاصه شده تو سفره خونه و قلیون. حدقل واسه قشر ضعیف که همین طوره

    ۱

اشتراک در خبرنامه

ما هم از اسپم متنفریم!!